Dofinansowania i dotacje na fotowoltaikę

Dotacje w 2021 roku

W dniu 06.10.2021 r. o godzinie 14:05 został zamknięty nabór wniosków o dofinansowanie z programu Mój Prąd 3.0.

Osoby które nie zdążyły jeszcze złożyć wniosku, będą musiały zaczekać do kolejnego programu Mój Prąd 4.0. Nie znamy jeszcze jego warunków, ale zgodnie z zapowiedziami rządu, powinien wystartować już na początku przyszłego roku.


ZAKOŃCZONE PROGRAMY

PROGRAM MÓJ PRĄD 3.0 –  DOFINANSOWANIE DO FOTOWOLTAIKI W 2021 ROKU

W dniu 1 lipca 2021 wystartował program dofinansowania instalacji fotowoltaicznych „Mój Prąd 3.0”. Został zamknięty 6 października 2021 po wyczerpaniu funduszy.

Analogicznie do poprzednich lat, instalacje fotowoltaiczne uruchomione w okresie między 6 grudnia 2020 roku, a 1 lipca 2021, czyli dniem startu programu Mój Prąd 3.0 również podlegały dofinansowaniu.

Dowiedz się więcej o zasadach dofinansowania do fotowoltaiki z programu „Mój Prąd 3.0″ w 2021 roku:
https://mojprad.gov.pl/informacje-szczegółowe-o-programie-mój-prąd/

Sprawdź dotacje do fotowoltaiki w 2020 roku

Dofinansowania i dotacje na fotowoltaikę dla domu

  1. Program „Mój prąd” – nawet 3 000 zł bezzwrotnej dotacji na fotowoltaikę

Dotacja dla gospodarstw domowych, na instalacje fotowoltaiczne o mocy od 2 do 10 kWp. Zainteresowani mogą otrzymać równowartość 50% kosztów inwestycji. Jednocześnie kwota dofinansowania nie może przekroczyć 5000 zł. Dotacje w ramach programu „Mój prąd” są zwolnione z podatku PIT.
II tura składania wniosków: od 13 stycznia 2020 roku do 18 grudnia 2020 roku.

Gospodarstwa domowe, które chcą skorzystać z programu „Mój prąd” mogą jednocześnie ubiegać się o Ulgę Termoizolacyjną.

  1. „Ulga termoizolacyjna” – nawet 53 000 zł na przestrzeni 6 lat

„Ulga termoizolacyjna” umożliwia odliczenie inwestycji od podatku dochodowego podczas składania rocznego zeznania podatkowego (PIT). To propozycja dla właścicieli już wybudowanych budynków jednorodzinnych. Rekompensata zostanie uwzględniona w postaci ulgi podatkowej, na kwotę nieprzekraczającą 53000 zł. Czas na jej całkowite uregulowanie przez państwo może wynosić do 6 lat.

Dotacje na fotowoltaikę dla firmy

  1. Vat i podatek dochodowy

W przypadku przedsiębiorców, fotowoltaika traktowana jest jako koszt, dlatego bez problemu można odliczyć VAT i podatek dochodowy od instalacji. Energia elektryczna to jeden z głównych wydatków w firmach. Z tego względu inwestycja w panele słoneczne, a więc zadbanie o źródło bezpłatnego prądu, staje się w tym przypadku bardzo opłacalna, gdyż generuje spore oszczędności.

Dotacje na fotowoltaikę dla gospodarstw rolnych

  1. Ulga w podatku rolnym 25%

Każdy rolnik zobowiązany jest do płacenia podatku rolnego. Instalacja fotowoltaiczna umożliwia odprowadzenie od podatku równowartości 25% wydatków poniesionych z tytułu inwestycji w panele słoneczne. W przypadku braku możliwości wykorzystania ulgi w ciągu jednego roku podatkowego, istnieje możliwość rozłożenia jej na kolejne lata. 

  1. Program AgroEnergia – dofinansowanie 40% lub kredyt na 100% wartości inwestycji

Program finansowany z budżetu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, skierowany do rolników indywidualnych, chcących zainwestować w odnawialne źródła energii. Dofinansowanie i kredyty obejmują między innymi projekty dotyczące nowych źródeł ciepła i energii elektrycznej. Dotacja na fotowoltaikę może wynieść maksymalnie 40% kosztów kwalifikowanych, z kolei pożyczka pokryć nawet 100% całej inwestycji, jednak nie powinna jednocześnie przekroczyć kwoty 100 000 zł. Okres spłaty obejmuje maksymalnie 15 lat.

Sprawdź kredyty na fotowoltaikę w 2020 roku

  1. EKOkredyt na fotowoltaikę w BOŚ Bank – nawet 75 000 zł i 100% wartości inwestycji

Pożyczka dla domu na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii oraz przydomowych stacji ładowania, uwzględniająca okres 3-miesięcznej karencji. EKOkredyt to korzystna oferta z wyjątkowo niskim oprocentowaniem. Kredytobiorcy są zobowiązanie do spłacenia należności w okresie 10 lat od przyznania środków.

Fotowoltaika – pozwolenia i formalności

W instalacjach fotowoltaicznych o mocy powyżej 50 kW wymagany jest projekt. Koszt takiego przedsięwzięcia to około 30 0000 zł oraz kaucja dla energetyki w wysokości 30 000 zł. Oczekiwanie na pozwolenia i załatwienie formalności trwa w przybliżeniu około 8 miesięcy. Chociaż instalacja fotowoltaiki o tej mocy jest bardziej kosztownym i czasochłonnym przedsięwzięciem, to nadwyżki energii można sprzedawać do elektrowni.