Dofinansowania i dotacje na fotowoltaikę

Dotacje w 2021 roku

STARTUJE NOWA EDYCJA PROGRAMU MÓJ PRĄD 3.0 –  DOFINANSOWANIE DO FOTOWOLTAIKI W 2021 ROKU!

Dotacja z tytułu programu „Mój Prąd” zakończyła się w dniu 06 grudnia 2020 roku. Rząd pracuje obecnie na nowym programem „Mój Prąd 3.0”.  Zgodnie z informacjami ze strony internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska I Gospodarki Wodnej wynika, że dofinansowanie można będzie pozyskać już nie tylko na samą fotowoltaikę, ale także na urządzenia, które zwiększą autokonsumpcję energii produkowanej z PV. Nadal trwają prace nad poziomem dofinansowania oraz zakresem inwestycji dofinansowanych w ramach odsłony nowego programu Mój Prąd 3.0 z poszerzeniem o punkty ładowania do samochodów elektrycznych, inteligentne systemy zarządzania energią w domu a także magazyny ciepła/chłodu.

Analogicznie do poprzednich lat, można spodziewać się, że instalacje fotowoltaiczne uruchomione w okresie między 06 grudnia 2020 roku, a dniem startu programu Mój Prąd 3.0 również będą podlegały dofinansowaniu – miało to miejsce również podczas przerwy na przełomie roku 2019/2020.

Bez względu na dofinansowanie, dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna powinna zwrócić się po 7-8 latach użytkowania (nie licząc nadchodzących podwyżek cen prądu), w związku z tym uruchomienie programu „Mój Prąd 3.0” może jedynie skrócić czasookres zwrotu.

Dowiedz się więcej o zasadach dofinansowania do fotowoltaiki z programu „Mój Prąd” 3.0 w 2021 r.:
https://nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,1736,moj-prad-3-0-na-nowych-zasadach.html

Sprawdź dotacje do fotowoltaiki w ubiegłym roku

Dofinansowania i dotacje na fotowoltaikę dla domu

  1. Program „Mój prąd” – uzyskaj nawet 5 000 zł bezzwrotnej dotacji na fotowoltaikę

Dotacja dla gospodarstw domowych, na instalacje fotowoltaiczne o mocy od 2 do 10 kWp. Zainteresowani mogą otrzymać równowartość 50% kosztów inwestycji. Jednocześnie kwota dofinansowania nie może przekroczyć 5000 zł. Dotacje w ramach programu „Mój prąd” są zwolnione z podatku PIT.
II tura składania wniosków: od 13 stycznia 2020 roku do 18 grudnia 2020 roku.

Gospodarstwa domowe, które chcą skorzystać z programu „Mój prąd” mogą jednocześnie ubiegać się o Ulgę Termoizolacyjną.

  1. „Ulga termoizolacyjna” – nawet 53 000 zł na przestrzeni 6 lat

„Ulga termoizolacyjna” umożliwia odliczenie inwestycji od podatku dochodowego podczas składania rocznego zeznania podatkowego (PIT). To propozycja dla właścicieli już wybudowanych budynków jednorodzinnych. Rekompensata zostanie uwzględniona w postaci ulgi podatkowej, na kwotę nieprzekraczającą 53000 zł. Czas na jej całkowite uregulowanie przez państwo może wynosić do 6 lat.

Dotacje na fotowoltaikę dla firmy

  1. Vat i podatek dochodowy

W przypadku przedsiębiorców, fotowoltaika traktowana jest jako koszt, dlatego bez problemu można odliczyć VAT i podatek dochodowy od instalacji. Energia elektryczna to jeden z głównych wydatków w firmach. Z tego względu inwestycja w panele słoneczne, a więc zadbanie o źródło bezpłatnego prądu, staje się w tym przypadku bardzo opłacalna, gdyż generuje spore oszczędności.

Dotacje na fotowoltaikę dla gospodarstw rolnych

  1. Ulga w podatku rolnym 25%

Każdy rolnik zobowiązany jest do płacenia podatku rolnego. Instalacja fotowoltaiczna umożliwia odprowadzenie od podatku równowartości 25% wydatków poniesionych z tytułu inwestycji w panele słoneczne. W przypadku braku możliwości wykorzystania ulgi w ciągu jednego roku podatkowego, istnieje możliwość rozłożenia jej na kolejne lata. 

  1. Program AgroEnergia – dofinansowanie 40% lub kredyt na 100% wartości inwestycji

Program finansowany z budżetu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, skierowany do rolników indywidualnych, chcących zainwestować w odnawialne źródła energii. Dofinansowanie i kredyty obejmują między innymi projekty dotyczące nowych źródeł ciepła i energii elektrycznej. Dotacja na fotowoltaikę może wynieść maksymalnie 40% kosztów kwalifikowanych, z kolei pożyczka pokryć nawet 100% całej inwestycji, jednak nie powinna jednocześnie przekroczyć kwoty 100 000 zł. Okres spłaty obejmuje maksymalnie 15 lat.

Sprawdź kredyty na fotowoltaikę w 2020 roku

  1. EKOkredyt na fotowoltaikę w BOŚ Bank – nawet 75 000 zł i 100% wartości inwestycji

Pożyczka dla domu na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii oraz przydomowych stacji ładowania, uwzględniająca okres 3-miesięcznej karencji. EKOkredyt to korzystna oferta z wyjątkowo niskim oprocentowaniem. Kredytobiorcy są zobowiązanie do spłacenia należności w okresie 10 lat od przyznania środków.

Fotowoltaika – pozwolenia i formalności

W instalacjach fotowoltaicznych o mocy powyżej 50 kW wymagany jest projekt. Koszt takiego przedsięwzięcia to około 30 0000 zł oraz kaucja dla energetyki w wysokości 30 000 zł. Oczekiwanie na pozwolenia i załatwienie formalności trwa w przybliżeniu około 8 miesięcy. Chociaż instalacja fotowoltaiki o tej mocy jest bardziej kosztownym i czasochłonnym przedsięwzięciem, to nadwyżki energii można sprzedawać do elektrowni.