Pompy ciepła

Zastosowanie pomp ciepła to jedna z najnowocześniejszych i najtańszych metod ogrzewania domów. Są one uważane za cenne alternatywne źródło ogrzewania głównie dzięki licznym zaletom. Nowoczesne pompy ciepła gwarantują wydajność nawet przy -25ºC. Daje to możliwość ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń, oraz wytwarzania ciepłej wody użytkowej. Najważniejszą zaletą jest fakt, że pompa ciepła pobiera energię z powietrza bądź gruntu, co za tym idzie, nie musimy martwić się o rosnące koszty gazu czy węgla. W porównaniu z innymi źródłami ogrzewania pompa nie marnuje wytworzonej energii, wykorzystuje w pełni naturalne źródła, nie szkodząc przy tym środowisku. Zbędne jest także pomieszczenie gospodarcze z miejscem na składowanie opału.

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które zostało skonstruowane w taki sposób, by wykorzystywało energię cieplną pochodzącą z naturalnych złóż. Należą do nich grunt, powietrze oraz wody gruntowe, nagrzane dzięki energii pochodzącej ze słońca. Pompa ciepła stanowi jedynie jeden z elementów całej instalacji doprowadzającej do budynku ocieplone powietrze, jednak to od jej wydajności oraz sposobu działania zależy to, czy spełni zapotrzebowanie cieplne mieszkańców.

Zasada działania pompy ciepła jest podobna do urządzenia znajdującego się w każdej kuchni – lodówki, jednak wykonuje ona odwrotny proces. O ile w przypadku układu lodówki ciepłe powietrze jest wydmuchiwane na zewnątrz, tak pompa ciepła ma za zadanie ogrzane powietrze dostarczyć do budynku. Wszystkie elementy składające się na instalację tworzą zamknięty obieg, w którym krąży specjalny czynnik pobierający ciepło. Podlega on stałym przemianom stanu skupienia, powodując przepływ energii ze źródła dolnego do górnego. Dolnym źródłem jest na przykład ziemia bądź woda gruntowa, górnym natomiast instalacja grzewcza, znajdująca się w domu. Dlatego tak istotny jest fakt, by przed wyborem pompy ciepła jako głównego źródła ogrzewania, ocenić konsumpcję energetyczną budynku. Ma to na celu jak najlepsze wykorzystanie wytworzonego przez pompę ciepła, by się nie marnowało.

Warto podejść do tematu ogrzewania domu w szerszy sposób, uwzględniając w nim również sposób izolacji budynku, wybór okien, a także wentylacji. Zwykle to przez nie pompy ciepła znacznie tracą na wydajności i zużywają więcej prądu, by zapewnić stałą temperaturę w pomieszczeniach.

Jak działa pompa ciepła?

Zasada pracy pompy ciepła oparta jest na przemianach fizycznych, zachodzących bezpośrednio w urządzeniu. Są to oczywiście: parowanie, sprężanie, skraplanie oraz rozprężanie. Warto wiedzieć, że ten sposób ogrzewania jest całkowicie przyjazny dla środowiska – pompa nie produkuje żadnych wydzielin w czasie swojej pracy. Pozwala to postawić urządzenie w dowolnym miejscu budynku, gdzie będzie miało stały dopływ prądu.

Cały proces działania pompy ciepła dzieli się na trzy części, podczas których energia jest przetwarzana i dostarczana do budynku.

pompy ciepła Bydgoszcz

Pozyskiwanie energii cieplnej przez pompy ciepła

Instalacja pompy ciepła składa się z dwóch części – źródła dolnego, znajdującego się przed pompą oraz ze źródła górnego, odbiornika ciepła w budynku. Zadaniem tego pierwszego jest pozyskanie ciepła, dlatego w systemie źródła dolnego krąży specjalna ciecz, pobierająca ciepło z otoczenia. W zależności od sposobu działania i typu pompy mogą to być wody gruntowe albo sama ziemia. Po wydzieleniu ciepła zostaje ono przekazane wprost do pompy.

Czynnik, znajdujący się w źródle, najpierw trafia do parownika, gdzie ulega procesowi odparowania – w ten sposób dochodzi do pozyskania energii z dolnego źródła. Kolejno ma miejsce zassanie pary do sprężarki, gdzie wzrasta ciśnienie oraz temperatura. W postaci gazowej ciepło trafia do skraplacza i oddaje swoją energię do źródła górnego. Cały obieg zamyka tak zwany zawór rozprężny, redukujący ciśnienie i temperaturę czynnika roboczego, przesyłając go później z powrotem do gruntu, gdzie odzyskuje utraconą energię. Zapewnia to cykliczne działanie pompy.

Wyjątek od reguły stanowią powietrzne pompy ciepła. One przy pomocy wentylatora zasysają powietrze zewnętrzne, dostarczane bezpośrednio do pompy ciepła, gdzie pozyskiwana jest z niego energia.

pompy ciepła Bydgoszcz

Wykorzystanie energii pozyskanej przez pompę ciepła

Pompy ciepła zostały także wyposażone w obieg, gdzie znajduje się czynnik chłodniczy w stanie gazowym. W parowniku dochodzi do przekazania czynnikowi energii pozyskanej w pierwszym obiegu, w efekcie czego następuje odparowanie czynnika chłodniczego. Para trafia do sprężarki, ta z kolei podnosi temperaturę czynnika i przesyła go dalej do skraplacza. Dopiero tam nagrzany czynnik jest skraplany i oddaje pozyskane ciepło. Przy pomocy zaworu rozprężnego trafia z powrotem do obiegu, gdzie ponownie będzie pozyskiwał i oddawał energię cieplną.

pompy ciepła Bydgoszcz

Ogrzewanie domu z wykorzystaniem pompy ciepła

W budynku, do którego trafia pozyskane ciepło (także wyprodukowane przez powietrzne pompy ciepła), musi znajdować się instalacja grzewcza oraz miejsce dostosowane do magazynowania energii. Zazwyczaj czynnikiem grzewczym jest woda, która przejmuje ciepło od czynnika chłodniczego i kieruje je do systemu rozprowadzającego ciepło po domu. Może to być na przykład ogrzewanie podłogowe, grzejniki, ale również zbiornik wody użytkowej.

pompy ciepła bydgoszcz

Czy montaż pompy ciepła się opłaca?

Na rynku krąży wiele opinii dotyczących opłacalności inwestycji w pompę ciepła. Naszym zdaniem jest to nie tylko oszczędność związana z mniejszymi rachunkami, ale również mniejszy stopień zaangażowania człowieka w proces ogrzewania, a jednocześnie brak szkodliwości środowiska. Wielu osobom wydaje się, że pozyskiwana energia pochodzi wprost z ziemi bądź wody (czy powietrza, które zasila powietrzne pompy ciepła), jednak tak właściwie nadal jest to energia słoneczna, wykorzystywana również przez instalację fotowoltaiczną. To właśnie słońce oddaje swoją energię ziemi i wodom gruntowym, a one później instalacji od pompy ciepła.

Należy jednak wiedzieć, że mimo wykorzystywania darmowego źródła ogrzewania, pompy ciepła wymagają zasilania energią elektryczną, by móc pozyskiwać ciepło z ziemi. Nie jest ona jednak tak duża, by w ostateczności taka instalacja stawała się nierentowna. Wręcz przeciwnie, połączenie instalacji pompy ciepła z fotowoltaiką jest możliwe i w tym przypadku domownicy otrzymują całkowicie darmowe ogrzewanie oraz energię elektryczną.

Pompa ciepła w połączeniu z rekuperacją

Nie jest to jedyny sposób umożliwiający generowanie znacznie mniejszych kosztów za rachunki. W przypadku, kiedy ktoś decyduje się na ogrzewanie poprzez pompę ciepła, ale nie posiada fotowoltaiki, zawsze może rozważyć system rekuperacji. Jednorazowe ogrzanie domu do wymaganej temperatury w zupełności wystarczy na dłuższy czas, jeśli podczas wentylowania pomieszczeń energia ta będzie ponownie odzyskiwana.

Najważniejszym argumentem, przemawiającym za wyborem instalacji pompy ciepła właśnie w połączeniu z rekuperacją powinien być fakt, że dom wyposażony w rekuperację ma znacznie niższe zapotrzebowanie cieplne i bezproblemowo będzie spełniał najnowsze normy, obowiązujące od początku tego roku. Jest to wartościowa uwaga, bowiem połączenie pompy ciepła z rekuperacją pozwala na znacznie zmniejszenie kosztów na etapie inwestycji nawet o 15 tys. zł. Wówczas podczas projektowania instalacji można pozwolić sobie na dopasowanie urządzenia o nieco mniejszym zużyciu energii, a co za tym idzie także na mniejszej ilości pętli grzewczych.

REALIZACJE

Pompy ciepła

Kotłownie

Współczynniki COP

Wykonujemy ogrzewanie przy pomocy pompy ciepła następujących producentów:

pompy ciepła Panasonic

Panasonic – wiodący producent w branży pomp ciepła, cechujący się wyjątkową niezawodnością.

pompy ciepła Daikin

DAIKIN – japoński producent, którego urządzenia są w 100% produkowane w Europie i Turcji, bez azjatyckich podzespołów.

pompy ciepła LG

LG – zdobywająca rynek firma, o znakomitych parametrach i nowoczesnym wyglądzie.

pompy ciepła OEM

OEM – najwyższej jakości pompy ciepła produkowane w Polsce, w oparciu o podzespoły Panasonic (sprężarka). Firma jest członkiem grupy OEM Energy i wyłącznym dystrybutorem pomp ciepła OEM TERM. Strona producenta