Rekuperacja

Wentylacja mechaniczna należy do najczęściej wybieranych technologii przez osoby, które właśnie się zdecydowały na budowę własnego domu. Daje ona znacznie więcej korzyści niż wentylacja grawitacyjna, która przez swoją niewielką siłę nie jest w stanie zapewnić stałej wymiany powietrza. Wentylacja mechaniczna, zwłaszcza w połączeniu z rekuperacją, dba o dostarczanie świeżego i czystego powietrza z zewnątrz, jednocześnie regulując jego temperaturę. Dzięki temu potrafi zmniejszyć wydatki związane z ogrzewaniem oraz zużycie energii nawet dwukrotnie!

Co to jest rekuperacja?

Jest to rodzaj wentylacji pomieszczeń, który dostarcza świeże powietrze z zewnątrz, jednocześnie pozbywając się z budynku zużytego i zanieczyszczonego powietrza (z dużą zawartością CO2). Służy ona uzyskaniu w budynku wymuszonego obiegu powietrza (wentylacji), poprawiającego samopoczucie mieszkańców oraz zapewniającego stały dopływ przefiltrowanego powietrza. Dzieje się to za sprawą specjalnego urządzenia, zwanego rekuperatorem, który stanowi element instalacji wentylacji mechanicznej. Dzięki temu rozwiązaniu nie ma potrzeby budowania kominów, a w połączeniu z pompą ciepła do ogrzewania, otrzymujemy doskonale współpracujący układ.

Jak działa rekuperacja?

Rekuperacja polega na wybraniu z pomieszczeń „zużytego” powietrza i w tym samym czasie wprowadzeniu do tych samych pomieszczeń powietrza czystego/świeżego, które zostało wstępnie nagrzane bądź schłodzone. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją zostaje rozprowadzona po całym budynku dzięki specjalnym rozdzielaczom, łączącym ze sobą kanały przepływu powietrza. W wybranym pomieszczeniu gospodarczym zamontowany zostaje rekuperator, stanowiący centralę sterującą oraz główny element wentylacji, odzyskujący ciepło z wydalanego powietrza. W urządzeniu dochodzi do krzyżowej wymiany, podczas której temperatura zanieczyszczonego powietrza zostaje przekazana świeżemu, wdmuchiwanemu przez wentylację do środka. W ten sposób do każdego pomieszczenia trafia czyste powietrze o temperaturze zbliżonej pokojowej (około 20 stopni).

Rekuperacja w domu działa dla każdego pomieszczenia osobno. Daje to wiele możliwości regulacji nawiewu oraz jego temperatury w zależności od potrzeb domowników. Inteligentna automatyka, przystosowana do sterowania systemem rekuperacji, oferuje dużo dostępnych funkcji – w tym również określone tryby pracy, przystosowane do codziennego cyklu życia. Można zaprogramować rekuperator tak, by na czas nieobecności w domu było znacznie mniej wydajne i automatycznie pochłaniało mniej energii, a podczas rodzinnej wizyty pracowało na podniesionej mocy, pozbywając się z pomieszczeń zużytego powietrza z wysoką zawartością CO2. Ciekawym rozwiązaniem jest również korzystanie z trybu automatycznego, opartego na danych otrzymywanych z czujników – kiedy zanieczyszczenie bądź wilgotność powietrza wykraczają poza określone normy, rekuperator sam dostosowuje sobie moc pracy, niezbędną do nastąpienia szybkiej wymiany powietrza.

Cały układ działa zgodnie z poniższą wizualizacją:

schemat rekuperacji - rekuperacja bydgoszcz - wentylacja mechaniczna bydgoszcz

Co daje rekuperacja?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: co daje rekuperacja i czy warto z niej korzystać. Największą korzyścią, wynikającą z zastosowania wentylacji mechanicznej z rekuperacją w swoim domu, jest oczywiście stała wymiana powietrza i wentylacja pomieszczeń. Zapewnia ona lepsze samopoczucie domowników, pozbywa się niechcianych zapachów, a także dostosowuje temperaturę w wybranych pomieszczeniach. Odzysk ciepła ze zużytego powietrza w rekuperatorze pozwala także znacznie zmniejszyć koszta ogrzewania budynku w okresie zimowym, a w czasie letnim wdmuchuje wychłodzone powietrze, co pozwala zrezygnować z urządzeń klimatyzujących.

Nie oznacza to jednak, że rekuperacja z klimatyzacją nie mogą pracować razem w jednym pomieszczeniu. Zadaniem rekuperatora jest obniżenie temperatury powietrza zaledwie o kilka stopni, by wdmuchiwane do domu przynosiło powiew świeżości w upalne dni. Może jednak zdarzyć się tak, że bardzo wysoka temperatura na zewnątrz nie pozwoli rekuperatorowi dostarczyć wystarczająco chłodnego powietrza do domu. W takim wypadku jedynie delikatnie wychładza powietrze rekuperacja, a klimatyzacja obniża dodatkowo temperaturę do takiej, jaka aktualnie jest pożądana przez mieszkańców.

Dużą zaletą posiadania rekuperacji jest możliwość dostosowania działania wentylacji mechanicznej do innych źródeł ogrzewania czy wentylacji w domu. Świetnym przykładem jest działanie kominka w okresie zimowym, kiedy jego zadaniem jest zwiększenie temperatury w pomieszczeniu. Wystarczy odpowiednio skonfigurowana rekuperacja, a kominek nie będzie miał problemów z utrzymaniem ognia oraz wydalaniem dymu na zewnątrz.

Zgodnie z badaniami, stosując rekuperatory, można zredukować koszt ogrzewania do 20%.

Montaż rekuperacji

Rekuperacja w mieszkaniu to nic innego jak wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna, która dzięki połączeniu z rekuperatorem jest w stanie regulować temperaturę przepływającego powietrza. Zanim jednak dojdzie do założenia instalacji, niezbędne jest wykonanie szczegółowych planów oraz doboru urządzenia. Nasza firma ocenia potrzeby domowników, ustala jaką moc przepływu musi mieć rekuperacja, przygotowuje schemat rozmieszczenia kanałów wentylacyjnych oraz miejsce, gdzie podłączone zostanie urządzenie centralne.

Bez względu na to, jak wiele pomieszczeń będzie musiała obsłużyć rekuperacja, projekt całej instalacji musi być bardzo szczegółowy. Powinien uwzględniać zmiany poziomu wynikające z przenoszenia kanałów wentylacyjnych na piętra, doprowadzenie elektryki do głównej stacji sterującej czy nawet ogrzewanie podłogowe, jeśli takowe ma znaleźć się w budynku. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by korzystać z obu rozwiązań jednocześnie, najważniejsze, by odpowiednio je rozplanować i od siebie odseparować.

Dbamy o to, by wentylacja mechaniczna pozostawała niewidzialna dla oka mieszkańców oraz ich gości. Podczas prac zapewniamy estetykę wykończenia, ponieważ zależy nam, by efekt zadowalał każdego zleceniodawcę. Podczas zakładania rekuperacji korzystamy wyłącznie z urządzeń bezszumowych o niskich oporach przepływu, co przez wiele lat użytkowania zapewnia brak dźwięków świadczących o wymianie powietrza w pomieszczeniach.

Ile kosztuje rekuperacja?

Koszt całej instalacji mechanicznej z rekuperacją jest zależny od wielu czynników. Składają się na niego między innymi: wielkość budynku, jego stan, długość kanałów wentylacyjnych, moc urządzenia i wiele innych. Jako firma świadcząca takie usługi staramy się jak najlepiej oszacować naszym klientom, jaki budżet pochłonie rekuperacja. Cena materiałów ma w tym przypadku duże znaczenie, dlatego kiedy tylko uda nam się przygotować wstępny projekt, jesteśmy w stanie powiedzieć, ile wyniesie montaż, a jaka część całej sumy zostanie przeznaczona na wentylację.

Jeśli są Państwo zainteresowani naszą usługą, zachęcamy do kontaktu prywatnego, gdzie chętnie przedstawimy szczegóły oferty. Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie, dlatego wycenę założenia rekuperacji wykonujemy dopiero po otrzymaniu wszelkich informacji, niezbędnych do oceny zakresu prac i zapotrzebowania na materiały.

REALIZACJE